GÜNCEL

Bir Ramazanı Alt Kıtada Deneyimlemek

Alt kıtadaki bu tecrübe, dünyada, özellikle Batı coğrafyasında yaşam tarzlarından alışkanlıklara birçok kültürel unsur aynılaşıyorken ve farklar ortadan kalkıyorken; aile yaşantısından giyimine, yemek alışkanlıklarından trafiğine, geleneklerin, farklı olanın hala sürebildiğini görmek adına, farkı hissetmek adına anlamlı bir tecrübe kanaatimce. 

DEVAMI

GÜNCEL DİĞER YAZILAR

HER YERİN ÖTEKİSİ

Düşüncelerimizi dillendirirken hakikati mi haklılığı mı hedeflediğimizi zihnimizin bir köşesinde tutalım. Ne diyordu Tolstoy: “Hiç bir şey, insanı daima haklı olma arzusundan daha fazla katılaştıramaz.”

RACHID TAHA’NIN ARDINDAN

"Rachid Taha’yı geçtiğimiz hafta Paris’teki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu kaybettik. Ondan geriye, çocukluğumuzun udlu-tefli, Mağrib’li nağmeleri; mavi-beyaz takıntımız, Cezayir aşkımız, göç ve madunluk tecrübesinden damıtılan, neşesinde bile hüzün olan o güzel şarkılar kaldı."

Yeni Başlayanlar İçin Bir Adam Yaratmak

"Kıymeti, layık olduğu kişiye göndermeyen evren utansın… Ya da bilmediğini susmakla örtmek yerine, bilir gibi göstererek insanların gözüne sokanlar utansın. En iyisi, bu sosyal medyanın maskeleri ile ne olduğunu unutanlar utansın!"

KUDÜS'Ü KİM KURTARACAK?

Biz Coca Cola içmeyelim yine de, belki İsrail ekonomisi böylelikle çöker de, Kudüs’ü bir açma halkasına kurtarırız biz de. Çünkü niyetimiz İKİ paralık, duamız o kadar bile etmez. En iyisi sussak ya… Eğer Kudüs’e çıkan otobüs için biletimiz yoksa…

Adalet yerini mi buldu?

Adalet yerini bulmadı.Tahakkümün tahakküm, zulmün zulüm, katlin katl olduğu yıllar sonra bir kez daha tescillenmiş oldu sadece.